Digitális átállás és fenntartható fejlődés, avagy mi az az Európai Digitális Tanúsítvány?
Az egész életen át tartó tanulás elengedhetetlen ahhoz, hogy mindenki rendelkezzen azokkal az ismeretekkel, amelyekkel boldogulni tud a társadalomban.
Az Európai Bizottság számára kulcsfontosságú, hogy megteremtse az európai digitális tanúsítvány alkalmazásához szükséges infrastruktúrát. Célja:
- hogy a képesítéseket vagy a tanulmányi úton elért más eredményeket Európa-szerte hatékonyabb és biztonságosabban lehessen elismerni;
- lehetővé tenni az egyének számára azoknak az ismereteknek, készségeknek és kompetenciáknak a megszerzését, frissítését és bővítését, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy boldoguljanak a változó munkaerőpiacon és társadalomban, hogy teljes mértékben kihasználhassák a társadalmilag méltányos helyreállításból, valamint a zöld és digitális gazdaságba való igazságos átmenetből származó előnyöket, továbbá, hogy felkészültebben nézzenek szembe a jelenlegi és jövőbeli kihívásokkal;
- támogatni a mikrotanúsítvány-szolgáltatók felkészültségét arra, hogy növeljék a tanulási kínálat színvonalát, átláthatóságát és rugalmasságát, hogy ezáltal lehetővé tegyék az emberek számára, hogy kialakítsák személyre szabott tanulási pályájukat és karrierlehetőségeiket;
- elősegíteni a befogadást, a hozzáférést és az esélyegyenlőséget.
Ebben segít az európai digitális tanúsítvány, amely egy olyan többnyelvű nyilatkozat, mely segítségével könnyen és hatékonyan lehet hitelesíteni és másokkal megosztani az oktatási és képzési intézmények által kiállított diplomákat, okleveleket és bizonyítványokat.
Az európai digitális tanúsítvány ugyanolyan jogi érvényességgel bír, mint a papíralapú bizonyítványok és elismerik az Európai Oktatási Térségben. Az Europass portfólió részét képezi egy úgynevezett személyes dokumentumtár, ahova a digitális tanúsítvány is feltölthető, illetve egy kattintással megosztható a munkáltatókkal, szervezetekkel vagy oktatási-képzési intézményekkel. Felhasználható munkakeresés során, vagy tanulmányi célú pályázatok során. A felhasználók egyszerűen bemutathatják karrierútjukat, és elismertethetik tanúsítványukat akkor is, ha a kibocsátó intézmény megszűnt. Az európai digitális tanúsítványt az oktatást vagy képzést nyújtó szervezet adja ki a tanulónak.
A tanúsítvány nem csak magánszemélyek, de munkáltatók és oktatási-képzési intézmények számára is hasznos, hiszen az Európa-szerte egységes formátumú, egyedi elektronikus bélyegzővel ellátott digitális dokumentum lehetővé teszi az intézmények számára, hogy egyszerűen validálják és kibocsássák a bizonyítványokat és okleveleket. Így kevesebb adminisztrációs feladat hárul rájuk, és lehetővé válik a képesítések automatikus elismertetése.
A munkáltatók végzettségek elismertetésével és álláspályázatok feldolgozásával járó ideje jelentős mértékben csökken. Az európai digitális tanúsítvány az állásra jelentkezők végzettségét, képesítéseit átláthatóbbá teszi, különösen más országokból érkező pályázók esetén.