Mit kezdj a gap year-el?
Aki középiskola elvégzése után közvetlenül nem folytatja tanulmányait főiskolásként/ egyetemistaként, és halaszt egy évet, számos hazai és nemzetközi lehetőség közül választhat.
Az úgynevezett „gap year”, vagyis az évkihagyás - bár Magyarországon még nem annyira népszerű -, a tengerentúlon már régóta bevett szokás a fiatalok körében. Sokan utaznak ebben az évben, miközben az egyes állomásokon önkéntes munkát vállalnak, vagy nyelvet tanulnak, de megoldás lehet egy tanfolyam elvégzése vagy valós munkatapasztalat szerzése is.
Önkénteskedés
Az önkéntes munka értékes tapasztalatok forrása és életre szóló élmény lehet, ráadásul nyelvtanulás szempontjából is kiváló. Az Európai Szolidaritási Testület (ESC) az Erasmus+ program keretén belül 18 és 30 év közötti fiataloknak nyújt lehetőséget arra, hogy hosszabb-rövidebb ideig külföldön önkéntes munkát végezzenek, így nemzetközi tapasztalatot és élményeket szerezzenek. Önkéntesként egy társadalmilag hasznos, nonprofit szervezetnél dolgozhatnak a jelentkezők. Több terület közül lehet választani: ilyenek például az ifjúsági-és gyerekprogramok, a szociális terület, a kultúra, művészetek, környezetvédelem és a sport. Részletes információk a programról ezen a linken olvashatók.
Pénzkeresés
Számos pénzkeresési lehetőség áll a fiatalok előtt, ha hasznosan szeretnék eltölteni ezt a kihagyott évet. Lehet vendéglátásban dolgozni, ahol nyelvet is tudnak tanulni, de szóba jöhet a bébiszitterkedés is, ami miatt akár dönthetnek a pedagógus pálya mellett, de ráébredhetnek arra is, hogy egyáltalán nem való nekik. Egy ilyen tapasztalat megerősítheti az eredeti érdeklődést, de az is lehet, hogy teljesen más irányba visz.
Továbbtanulás
A szakképzés az egyik legjobb alternatívája azoknak, akiket nem vettek fel egyetlen felsőoktatási intézménybe sem, de szeretnének tovább tanulni. Rengeteg féle és időtartamú képzés közül lehet válogatni, és megéri, hiszen a sikeres elvégzés után szakmával a kézben lehet továbbmenni az úton.
Az Europass portálon számtalan állás-és tanulási lehetőség található belföldön és külföldön egyaránt. A pályázáshoz elengedhetetlen dokumentumok, mint az önéletrajz és a motivációs levél, pedig egyszerűen elkészíthetők ezen a felületen. További információ az Európán belüli állás-és tanulási lehetőségekről itt található, a dokumentumok pedig ezen a linken készíthetők el regisztráció nélkül, ingyenesen.