Álláskeresési útmutató, avagy így vágj bele a munkakeresésbe

2023-11-10

A végzettség már megvan

Hurrá! Megvan a diploma vagy a szakmai végzettség, jöhet a nagybetűs élet, a munka világa, de mi az első lépés? Mind a középfokú, mind a felsőfokú végzettségeknél elmondható, hogy a képzés során az adott területtel kapcsolatban egy viszonylag átfogó, de inkább elméleti tudást szerzel meg vagy a gyakorlatnak egy olyan részét, ami az adott terület újabb trendjeit nem mutatja meg. Így jöhet létre az a helyzet, hogy megszerzel egy alap diplomát, de fogalmad sincs, hogy milyen munkakörben helyezkedj el, melyik lenne az a pozíció, amit a végzettségednek megfelelően legjobban tudnál élvezni. Például: van egy kereskedelem és marketing alapvégzettséged, így reális pályázhatsz mondjuk egy üdítőitalokat gyártó cég junior key account manager pozíciójára, de akár egy ételfutár cég business development hirdetésére is. Van tudásod arról, mit csinálnak azok az emberek, akik ilyen munkakörben dolgoznak? Ha nem, akkor ez a cikk valószínűleg hasznos lesz neked. Elöljáróban annyit, hogy bár ugyanazzal a végzettséggel mindkét munkakör betölthető, de személyiségben, tulajdonságban teljesen más embert kívánnak meg. 

“Pontos találat” 

A “Mi leszek, ha nagy leszek?” kérdésre nagyon nehéz megtalálni a választ. Mindenki önmagát jobban megismerve és megvizsgálva tudja megtenni az első lépést. Ha valaki a munkájában olyan feladatokat végez, amelyekben legalább átlagosan jó és szereti csinálni, akkor azt a pozíciót élvezni fogja. Persze ehhez első lépésként saját maga tulajdonságait érdemes tisztán látni. Álláskereső Kisokos cikksorozatunkban az önismeretről is szót ejtünk. Sok-sok praktikus tippet nyújtunk neked azzal kapcsolatban, hogy mielőtt nekiállsz az önéletrajzod elkészítésének, hogyan lehetsz körültekintően felkészült, és miknek érdemes még utánajárnod.

Önismeret 

Akármilyen furcsa, a karriercélok megtalálásához az első lépés az önismeret. De hogyan? Ehhez találsz itt két feladatot. Olvasd végig az alábbi listát, ami munkában hasznosítható tulajdonságokat tartalmaz és húzd alá azokat, amiben legalább átlagos szinten vagy afelett helyezkedsz el (saját meglátásod szerint). 

A feladat folytatásaként megkérhetsz olyan embereket, akikkel bármilyen (akár önkéntes munka, akár diákmunka) formában együtt dolgoztál, hogy ők is válogassák ki az összes olyan tulajdonságod, amelyben ők legalább átlagosan erősnek látnak téged. Következő lépésként válaszd ki a már általad megjelölt tulajdonságok közül azt az ötöt, amelyek a legközelebb állnak hozzád. Ha megvannak ezek a kiemelt tulajdonságok, mindegyikre keress egy olyan konkrét történetet az életedből, amely bizonyítja az adott tulajdonság használatát. Ha megvannak ezek a történetek, akkor gondold végig, hogy vannak-e benne hasonlóságok, például a történetekben mindig emberekkel kommunikálsz vagy a történetekben hasonló, hogy egyedül vagy és egy helyre fókuszálsz hosszabb ideig.

Ez az önismereti tudatosítási folyamat nagy segítséget fog nyújtani számodra a munkaerőpiacon a különböző iparágak, üzletágak közötti navigálásban, hogy közelebb kerülj ahhoz, milyen pozícióban telnének élvezetesen a hétköznapjaid.

Munkaerőpiac, munkakörök, pozíciók

Ha megvannak az önismereti alapjaid, elkezdheted felfedezni a munkaerőpiac valóságát. Az Europass portálon számtalan álláslehetőség található belföldön és külföldön egyaránt. Az érdeklődők egész Európán belül válogathatnak álláslehetőségek közül, ezen kívül hasznos információkat, útmutatást is találhatnak arra vonatkozóan, hogy miként tudnak a külföldi munkavállalásra felkészülni, hogyan tudják végzettségeiket elismertetni. Az Europass portál lehetővé teszi, hogy a munkakeresés folyamata egyszerűvé és hatékonnyá váljon, így támogatva mindenkit akár az első munkahely, vagy új karrierlehetőségek megtalálásában. A portál személyre szabott álláslehetőségeket javasol az Europass profilban megadott végzettségek, tapasztalatok, érdeklődési körök alapján, illetve az Álláskeresés menüpontban kulcsszóra és lokációra szűrve is van lehetőség állásajánlatokat keresni. Az itt található állások teljes mértékben megbízhatóak és valósak, hiszen azokat az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) portáljáról integrálja a rendszer. A Munkavállalás Európában menüpont alatt az érdeklődők hasznos információkat találhatnak az egyes európai országokban történő munkavállalás lehetőségeiről.