A koronavírus-járvány Europass dokumentumokra gyakorolt hatásai

2020-06-20

A Cedefop Europass csoportja a COVID-19 koronavírus hatásait elemezte az Europass portál aktivitására vonatkozóan. Magyarország esetében különösen meglepő eredmények születtek.

Az elemzők az alábbi három indikátor bevonásával vizsgálták meg az Europass portál 2020 márciusi aktivitását:

  • az online létrehozott önéletrajzok száma (összevetve a 2020 márciusi adatokat a 2019 márciusi adatokkal)

  • a nemzeti határok lezárásának dátuma abban a 20 országban, ahol a statisztikák alapján a legtöbb Europass dokumentumot állították ki

  •  a koronavírus-megbetegedések aránya egymillió lakosra vetítve

Az online létrehozott Europass önéletrajzok 2020 márciusában és 2019 márciusában


A 2020 márciusában generált Europass önéletrajzok esetében az összes vizsgált országra vonatkozóan 36.5%-os visszaesés volt kimutatható a 2019 márciusi eredményekhez képest. A legkisebb mértékű zuhanás Magyarországon volt tapasztalható (9%), míg a legnagyobb Olaszországban (51%).

A nemzeti határok lezárásának hatása – A nemzeti szigorító eljárások előtt és után generált önéletrajzok

Az online kitöltött Europass önéletrajzok számának zuhanása a határok lezárását követően rendkívül nagymértékű volt, különösen Portugáliában (75%-os csökkenés), Spanyolországban és Görögországban (73%-os csökkenés), valamint Olaszországban (72%-os csökkenés)Meglepő módon, Magyarországon ezzel szemben kifejezetten alacsony, mindössze 10%-os volt a visszaesés.

A koronavírus-esetek száma és a létrehozott Europass önéletrajzok mennyisége közti korreláció

Az eredmények alapján a koronavírus-járvány által erősebben sújtott országokban (Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Belgium) jelentős visszaesés volt tapasztalható. Az eredmények a munkaerőpiac jelenleg helyzetét tükrözik, és jól mutatják, hogy több cég is ideiglenesen felfüggesztette munkaerő-toborzási tevékenységét a határok lezárása után