Minden, amit az álláspályázati anyagok elkészítéséről tudnod kell – 1. rész
Az álláspályázati anyagok célja, hogy hatásukra létrejöjjön az első interjú, valamint az, hogy a munkáltatónak legyen egy kezdetleges benyomása a jelentkezőről a személyes találkozó előtt.
Kezdjük az önéletrajzzal! A legeredményesebb önéletrajz az, amely egy konkrét cég egy konkrét hirdetésére készül. Tehát minél inkább testre szabott egy önéletrajz, annál nagyobb esély van arra, hogy az illetőt behívják interjúra.
Az önéletrajz válasz az álláshirdetésre
Hogyan lehet eldönteni, hogy melyik elem segít, és melyik az, ami hátráltat? A válasz megtalálásához a legnagyobb segítség maga az álláshirdetés, és minél több információ a cégről. Például, ha a hirdetésben megjelenítik, hogy hol lenne a munkavégzés helye, de az illető egy másik városból jelentkezik és az önéletrajzba beírja a lakcímét, akkor lehet, hogy ez csak megnehezíti a helyzetét. A szakember, aki szűri az anyagot, gondolhatja azt, hogy plusz költség lehet a cégnek az utazási hozzájárulás kifizetése, vagy megkérdőjelezheti, hogy hogyan fog a jelentkező így munkába járni. Ugyanakkor mivel postai levelet nem szokott küldeni a munkáltató, így a lakcímet nem is szükséges beírni a pályázati anyagba. De például egy irodavezetői állásnál akár segítő elem is lehet a lakcím az önéletrajzban, hiszen lehetővé teszi, hogy az illető szükség esetén gyorsan meg tudjon jelenni. Önéletrajz íráskor adott a lehetőség, hogy a hirdetés alapján csak az adott pozícióra, az abban lévő feladatokra reflektálva olyan képet “építsen” fel magáról az ember, amilyen a legjobb.
Önéletrajz/pályázati anyag/motivációs levél/kísérő levél
Az álláskeresők, legyen szó pályakezdőkről, akár karrierváltókról, a pozíciók leírásánál sok fogalommal találkoznak. Annak érdekében, hogy a megfelelő dokumentumok érkezzenek meg a munkáltatóknak, érdemes tisztában lenni a fogalmakkal. Összefoglalva, minden olyan dokumentumot, amelyet egy “csomagban” a hirdetéshez kapcsolódóan küldünk el, nevezünk pályázati anyagnak. A legtöbb esetben az álláshirdetések végén a cég leírja, hogy milyen dokumentumot, dokumentumokat kér a jelentkezéshez.
Tudtad? Az Europass e-Portfólió ingyenes webalapú eszközeivel hatékonyan támogatja az egyéni karrierépítést, legyen szó az első munkahely megtalálásáról vagy újabb készségek elsajátításáról. A felhasználó minden adatát, iskolai végzettségét, szakmai tapasztalatát, személyes készségét és nyelvtudását rögzítheti, és bármikor módosíthatja és kiegészítheti létrehozott portfólióját. A Saját dokumentumtár funkció lehetővé teszi bármilyen, az álláskeresés szempontjából releváns anyag egy helyen való biztonságos tárolását. Így például a létrehozott önéletrajzok és motivációs levelek mellett diplomák, bizonyítványok vagy akár referencialevelek is megőrizhetők a felületen.
Önéletrajz/cv: Álláshirdetésre történő jelentkezéskor használt dokumentum, amellyel a pályázó “bizonyítja”, hogy képes a hirdetésben leírt feladatok ellátására, megfelel az elvárásban szereplő profilnak és illik a cég szervezeti kultúrájába. Ennek megfelelően tartalmazhatja azokban a feladatokban (vagy azokhoz minél jobban hasonlító feladatokban) szerzett tapasztalatokat, amelyeket a hirdetés tartalmaz. Reflektál az elvárásokban szereplő feltételekre, például végzettségek, tulajdonságok, nyelvismeret, szoftver ismeret tekintetében. Az Europass önéletrajz nagy hangsúlyt fektet a munkatapasztalat tartalmára, az iskolában szerzett tudás, valamint az egyéni készségek konkrét bemutatására. Célja, hogy megkönnyítse a pályázók számára a CV megírását és egy tartalmas, formailag megfelelő pályázati anyagot nyújtsanak be a segítségével. Az Europass önéletrajz 30 nyelven tölthető ki az Európai Bizottság által fenntartott Europass portálon keresztül.
Motivációs levél: Ebben a dokumentumban az állásra pályázó leírja (hitelesíti), hogy a hirdetésben szereplő feladatok elvégzésére motivált, abban kihívásokat, inspirációt talál. Elkötelezetten dolgozna a hirdetést feladó cégnél, az adott pozícióban. Kiemelésre kerülhetnek azok a tulajdonságok, tudások, tapasztalatok, amelyek alkalmassá teszik őt a feladatok elvégzésére. Az Europass motivációs levél egy rugalmasan alakítható, személyre szabható dokumentum, leveszi a szerkesztés, formázás terhét a felhasználó válláról, könnyen áttekinthető és nem veszik el a pályázó egyénisége. A motivációs levelet az online szerkesztőfelületen lehet kitölteni, amelyet az Europass portálon érhetnek el a felhasználók.
Kísérő levél: E-mailben történő jelentkezés esetén a levél szövegtörzse, online jelentkezésnél például egy cég saját karrieroldalán ez erre megjelenő szövegdobozba írt szöveg.- Pályázati anyag: Minden olyan dokumentum, amelyet a meghirdetett állásra a jelölt beküld vagy feltölt. Tartalmaz legalább egy önéletrajzot, de tartalmazhat motivációs levelet, idegen nyelvű önéletrajzot vagy bármilyen olyan feladatot, amit a munkáltató a hirdetésben kér.