Alternatív álláskeresési források és technikák
Szinte minden héten változik az állásportálok kínálata, tulajdonképpen a szerencsén múlik, hogy milyen hirdetések közül válogathatsz. Azonban, ha vannak olyan cégek, melyeknél szívesen dolgoznál vagy olyan munkakör, melyben szeretnél elhelyezkedni, akkor már sok mindent megtehetsz a céljaid elérése érdekében.
“Hideg” álláskeresés
Amennyiben vannak már számodra szimpatikus cégek, akkor első lépésben érdemes végig böngészned a cég karrier oldalát.Ha itt nem találsz hirdetést az általad keresett pozícióról, akkor is van esélyed bekerülni, hiszen a honlapon biztosan fel van tüntetve egy olyan mail cím, ahol akkor is fogadják az önéletrajzodat, ha nem konkrétan egy hirdetésükre pályázol. Ilyen esetben fontos szerepet kap a kísérő levél, amit az Europass online szerkesztő felületén is el tudsz készíteni egyszerűen, gyorsan, és teljesen személyre szabottan. Mielőtt elkezded írni a levelet, nézd meg a cég honlapját vagy LinkedIn oldalát, hátha megtalálod a toborzást végző munkatárs nevét. Ha megvan, máris konkrétan meg tudsz szólítani valakit a levélben. A levélbe 3-5 mondatot érdemes írni arról, hogy miért szeretnél a cégnél dolgozni. Mi az, ami összeköt téged a céggel és mi az a konkrét tulajdonságod, tudásod, ami hasznos lehet cég számára. A levélhez csatold az arra pozícióra specifikusan készült önéletrajzodat, aminek elkészítésében szintén tud segíteni az Europass. Ez a fajta önéletrajz nagy hangsúlyt fektet a munkatapasztalat tartalmára, az iskolában szerzett tudás, valamint az egyéni készségek konkrét bemutatására, ráadásul 30 nyelven kitölthető, így az sem akadály, ha más nyelven kell pályáznod. Jó, ha az e-mail aláírással zárul, ami tartalmazza a neved, telefonszámod, Linkedin profilod linkjét, ha van. A jelentkezés ezen módja azért szokott gyakran beválni, mert egyrészt a cég munkatársai jóval hamarabb látják, milyen nyitott pozícióik lesznek a jövőben, mielőtt a hirdetések megjelennének, másrészt, ha bármilyen előre ki nem számítható okból nagyon gyorsan van szükségük van új munkaerőre, először megnézik az adatbázisukban lévő jelentkezőket. Ez egy olyan technika, amivel proaktívan nagyon sok lehetőséget tudsz generálni magadnak.
Kapcsolati tőke használata az álláskeresésben
A cégeknek az az általános tapasztalata, hogy ha egy munkatársuk ajánlása után kerül egy álláskereső felvételre, nagyobb eséllyel válik be, mint ha valaki egy hirdetésen keresztül jelentkezne. Ez nem csoda, hiszen aki a cégnél dolgozik, ismeri a szervezeti kultúrát, az íratlan szabályokat, tudja milyen minőségű munka az elvárt, és ezek szerint fog tudni ismerőst ajánlani. Ha találsz egy olyan álláshirdetést, ami megtetszik és szívesen pályáznál rá, akkor először nézz utána a LinkedIn és Facebookon, hogy van-e olyan ismerősöd, aki annál a cégnél dolgozik. Amennyiben van, nyugodtan kérdezd meg, hogy tudna-e téged ajánlani a belső céges csatornákon keresztül, hiszen, ha ez megtörténik, akkor nagyobb eséllyel hívnak be interjúra.Továbbá, ha összegyűjtöd az összes olyan barátodat, ismerősödet, családtagodat, akik olyan cégnél dolgoznak, ahol van olyan a munkakör, amiben te is szeretnél dolgozni, valószínűleg sok embert fogsz találni. Csinálhatsz egy prioritási listát is az alapján, hogy kikkel a legjobb a bizalmi kapcsolatod. Először kiválaszthatod a listáról az első 10 vagy 20 embert, majd egyesével keresd meg őket telefonon, chaten vagy mailben. Fogalmazd meg, hogy pontosan miben kérsz segítséget. Ha pozitív választ kapsz, de a barátod két hétig nem jelez vissza, akkor nyugodtan kérdezz rá, sikerült-e lépést tennie az ügyben.