Tippek, technikák telefonos, online és személyes állásinterjúhoz
Ha már összeállítottad az álláspályázati anyagodat, és benyújtottad a jelentkezésed egy adott pozícióra, elkezdődik az igazi megmérettetés, ami az állásinterjúkon vár rád. A jó hír, hogy az állásinterjúkra fel lehet készülni, mi abban segítünk, hogyan!
Első lépés, telefonos interjú
Amennyiben a munkáltató számára szimpatikus az önéletrajzod és szeretne személyesen is találkozni, akkor ezt általában telefonon közli. Ha egy ilyen hívást kapsz és nem megfelelő számodra a megajánlott időpont, akkor nyugodtan kérhetsz, ajánlhatsz másikat. Érdemes megkérni a HR munkatársat, hogy küldjön neked egy e-mailt vagy egy naptármeghívót az állásinterjúról, amely tartalmazza a fontos információkat, a helyszínt (ha egy nagyobb irodaház akkor az emelet, akár tárgyaló neve, illetve hogyan tudsz bejutni a recepciónál), és hogy kik vesznek részt. Amikor kicsit hosszabbra nyúlik a telefonos interjú, általában akkor fordul elő, amikor a cég számára kiemelten fontos valamilyen nyelvtudás. Ilyenkor felhívnak, elmondják milyen ügyben keresnek és megkérdezik, hogy átválthatnak-e idegen nyelvre. Mivel sokszor nincs előre egyeztetve a hívás időpontja, lehet éppen bevásárolsz vagy a bankban várakozol, ilyenkor is ajánlhatsz másik időpontot, amikor nyugodtabban tudsz beszélni.
Öltözködés
Az öltözködés személyes interjún igazán fontos, de online interjúk alkalmával is érdemes figyelmet fordítani rá. Egy pénzintézetnél érdemes kosztümöt vagy öltönyt és nyakkendőt felvenni, de egy főként programozással foglalkozó cégnél elég lehet egy farmer+ing/blúz párosítás. Ha nagyon kötetlennek tűnik a munkahely, ing viselése akkor is ajánlott.
Online interjú
Fontos minden előkészületet megtenni annak érdekében, hogy az interjú ideje alatt zökkenőmentes legyen a kép és a hang kapcsolat. Nézz utána, hogy melyik platformon lesz a megbeszélés, és ha szükséges, akkor töltsd le az applikációt vagy ha már rendelkezel vele, ellenőrizd, hogy kell-e frissíteni. Az online beszélgetéshez laptopot vagy asztali gépet használj, hiszen több szempontból is alkalmasabbak rá mint egy telefon. Az interjú előtt legalább egy fél órával próbáld ki a megbeszélés linkjét, hogy tudsz-e kapcsolódni, így a felmerülő problémát még lesz időd orvosolni. A helyszín megválasztásánál fontos szempont, hogy szemből jöjjön a fény, a kezdés előtt időben válaszd ki a helyet, mert lehet még állítani kell a lámpákat, függönyöket. Jó, ha a háttér minél semlegesebb, de minden applikációban találsz olyan beállítást, amely elhomályosítja mögötted a hátteret, így ez is megoldás lehet. Online interjúnál is fontos, hogy mind a telefonod, mind a géped legyen lenémítva, ne csörögjön be se hívás, se üzenet. Bár ilyenkor csak a felső tested látszik, az öltözködésre itt is érdemes figyelned.
Test beszéd, non-verbális kommunikáció
Személyes interjúnál, mikor a cég munkatársaival találkozol, az első lépés a kézfogás és bemutatkozás. Itt arra érdemes figyelni, hogy a két kéz nagy felületen érjen egymáshoz és közben nézz a másik ember szemébe. Érdemes egy kis időt kivárni, hogy ne egyszerre mutatkozzatok be, egymás szavába vágva. Ha van rajtad kabát, kérdezd meg, hogy hova teheted le, semmiféleképpen ne legyen rajtad az interjú alatt. Ha kávéval vagy vízzel kínálnak érdemes kérni, vizet feltétlenül, mert a sok beszéd közben könnyen kiszárad a szád, ugyanakkor van egy mögöttes üzenete is, hiszen magabiztosságot jelez .Az interjú közben érdemes tartani a folyamatos szemkontaktust, és ha két vagy több ember van veled szemben, próbálj meg mindenkivel szemkapcsolatban maradni. Nem is gondolnád, de hasznos gesztikulálni az interjún, mert tükrözni tudja a motivációdat és hitelesíteni a mondandód tartalmát.
Ha érdekelnek további tippjeink a témával kapcsolatban, látogass el az Europass weboldalára!