A reális bérigény meghatározása

2023-12-07

Állásra való jelentkezéskor többször is rákérdezhetnek a bérigényedre. Előfordul, hogy az álláshirdetésben a munkáltató kéri a bérigény megfogalmazását, de legkésőbb a bértárgyaláson sor kerül rá. A helyes válasz megadásához három elemből érdemes információt gyűjteni, majd azokat egybevetni. Ezek a munkaerőpiac ismerete, az adott munkakör ismerete, és végezetül az önismeret.

Munkaerőpiac ismerete 

Fontos tudni, hogy a pozíció, amelyre pályázol, melyik iparágban/üzletágban van. Ha a hazai bérekre vagy kíváncsi sok cikket találsz a hírportál.hu-n, itt egy marketing bérek kereséssel több cikket is találsz konkrét kutatási adatokkal a marketing bérek területéről. Ugyanezt a keresést Google-ban is megteheted. Sokszor halljuk, hogy az IT-sok keresnek a legjobban, de ez csak részben igaz, mert nem mindegy, hogy egy alkalmazás üzemeltető, tesztelő vagy egy full stack programozó pozícióról van szó, mert ezekben a pozíciókban már a kezdő bérben akár több százezer forintos különbségek is lehetnek. A számunkra fontos munkaerőpiaci terület megismerésében nem csak a konkrét fizetésekről szóló cikkek, elemzések lehetnek hasznosak, hanem az általánosabb gazdaságról szóló információk is. Ha sok hírt látsz arról, hogy újabb és újabb gyárak nyílnak, akkor biztosan sok munkakörben meg fog szaporodni a keresések száma és nem csak a kézen fekvő pozíciókban, amelyek közvetlenül a gyártáshoz kapcsolódik, hanem a támogató területeken, mint munkavédelmi és környezetvédelmi mérnök, HR munkatárs, logisztikai koordinátor stb. 

A munkakör ismerete 

Sokan meglepődnek rajta, de egyre több az olyan álláshirdetés, amelyben le van írva a cég fizetési ajánlata. Ez leginkább az elmúlt évek munkaerőhiányos munkaerőpiacának köszönhető. Ehhez egy kis segítség a profession.hu álláskeresési portálon, a nyitó oldalon található egy részletes keresés menüpont, erre rákattintva találsz egy szűrési szempontot “Csak azokat a hirdetéseket lássam, ahol van fizetés vagy juttatási csomag”, ha csak ezzel a szűrővel keresel feldobja az összes olyan hirdetést, amiben van konkrét fizetés. 2000 - 3000 találatot is meg fog jeleníteni, ami rengeteg. De az oldalsávban a különböző területekre lebontva könnyen megtalálod azt a munkakört, amiben éppen pályázol. Ugyanezen az oldalon, a nyitó oldalt legörgetve találsz egy Bériránytű menüpontot, itt egy - egy munkakörre tudsz rákeresni és egy átlag nettó bért találsz. A fizetesek.hu oldalon kétféleképpen is kereshetsz munkakörre átlag és konkrét fizetést. Ajánljuk még a glassdoor.com oldalt, ahol konkrét cégekre kereshetsz rá, ahol az ott dolgozók töltenek fel információkat a cégről, munkakörökről, állásinterjúkról és a bérekről is. A legpontosabb információkat az tudja egy fizetéssel kapcsolatban mondani, aki annál a cégnél abban a munkakörben dolgozik, ahova te is pályázol. Így a reális bérigény megállapításával kapcsolatban hasznos lehet számodra a kapcsolati tőkéd. Megteheted azt, hogy a LinkedIn és a Facebook ismerőseid között keresel olyanokat, akik olyan vagy hasonló munkakörben dolgoznak és tőlük kérsz segítséget. Ha szeretnél még többet tudni az interjúztatás menetéről, Álláskereső kisokosunk végig vezet a felkészülés minden pontján a kiszemelt munkahely tanulmányozásától a munkaszerződésed aláírásáig. 

Önismeret 

Furcsa lehet az önismeret megjelenése a bérigény megállapításánál, ennek a fogalomnak most a “funkcionális” oldalát érdemes megvizsgálnod. Mennyi költséged van egy hónapban, pl.: albérleti díj, rezsi, étkezés, utazás, szórakozás, megtakarítás stb. Két szempontból is lényeges ezt a számítást elvégezned. Az egyik nagy segítség lehet számodra, ha tisztán látod mennyi a minimum bevételi szükségleted egy hónapban, mennyi lenne az optimális és mennyi az álom. Ez mondjuk olyankor lehet hasznos, ha egy nagy nevű cégtől kapsz egy ajánlatot, de a fizetés ajánlat kisebb, mint amire számítottál. Ugyanakkor a karrierépítésednek nagyon jót tenne az ennél cégnél szerzett tapasztalat. A másik szempont az, hogy a havonta a munkáltatódtól kapott juttatási csomag, nem csak a fizetésből áll, általában a cégek több fajta béren kívüli juttatást is adnak. Előfordulhat az a helyzet, hogy alacsonyabb fizetés mellett is jobban tudsz járni, mert a béren kívüli juttatásból olyan rendszeres költségeidet tudod fedezni, amit egyébként a fizetésedből tennél.A három forrásból biztosan körvonalazódik egy reális fizetési spektrum, annak érdekében, hogy ezt pontosítsd, megint csak az önismereted segítségével. Az önéletrajzod segítségével hasonlítsd össze magadat a hirdetés tükrében. Ha úgy látod, hogy az elvárásokban szereplő minden szempontnak megfelelsz akkor reális lehet a spektrum felső harmadába megállapítani az igényt, ha kevesebb elvárásnak felelsz meg akkor érdemes lejjebb menni az igénnyel.