Munkavállalói jogok biztosítása az AI forradalomban
A Flagship European Employment & Social Rights Forum második kiadása 2023. november 16-17-én zajlott Brüsszelben, de online is élőben közvetítették. Az eseményen több mint 2200-an vettek részt, valamint 74 előadó vitatta meg a Mesterséges Intelligencia (AI) hatását a munka világára témát.
Az 2023-as Európai Foglalkoztatási és Szociális Jogok Fórum célja az volt, hogy felfedezze az AI potenciálját annak érdekében, hogy olyan világot teremtsen, ahol senki sem marad le, és a technológiai fejlesztések ne kompromittálják a munkavállalók jogait.
A Fórum megvitatta az olyan új jogszabályok szerepét, mint a platformmunka irányelvre vonatkozó tervezetet és az AI-ról szóló jogszabályt azzal a céllal, hogy előmozdítsa az innovációt, miközben védi a munkavállalókat a technológia esetleges negatív hatásaitól.
Több mint 70 előadó osztotta meg gondolatait a Fórumon, beleértve a nemzetközi döntéshozókat, üzleti vezetőket, szociális partnereket, civil közösségeket és az akadémiát.
Néhányan a kiemelkedő előadók közül:
Christopher Pissarides, közgazdaságtan professzor a London School of Economics and Political Science-en, a Munka Jövője Intézet alapítója és társelnöke, valamint a 2010-es közgazdasági Nobel-díj nyertese.
Stuart Russell, a Kaliforniai Egyetem számítástudományi professzora, Berkeley-ben.
Nicolas Schmit, Foglalkoztatásért és Szociális Jogokért felelős biztos.
Thierry Breton, a Belső Piacért felelős biztos.
Dragoș Pîslaru, az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális Ügyek Bizottságának elnöke.
A jogszabályok szerepe az európai értékek védelmében
A munkavállalók előnyt tudnak kovácsolni az olyan áttörésekből, mint a ChatGPT - mondta Nicolas Schmit, az Európai Bizottság a Munkahelyekért és Szociális Jogokért felelős biztosa. Fontos kihívás a döntéshozók számára az, hogy "olyan rendszert hozzanak létre, ahol az AI előnyei igazságos arányban érvényesülnek"."Az egyértelmű szabályok nem lassítják az innovációt. Ellenkezőleg, iránymutatást nyújtanak a befektetések számára" - hangsúlyozta Thierry Breton, az Európai Bizottság Belső Piacért felelős biztosa. „Célunk, hogy értékeinket megőrizzük, és beépítsük a mesterséges intelligencia forradalmába.”
A munkavállalók szociális védelmének biztosítása
A felszólalók egyetértettek abban, hogy nem a technológiai fejlődés ellen kell küzdeni, hanem világos szabályokat kell felállítani, és segíteni kell a munkavállalókat a változásokhoz való alkalmazkodásban.A Nobel-díjas közgazdasági professzor, Christopher Pissarides azzal érvelt, hogy az olyan országok, amelyek erős társadalmi támogatást nyújtanak a munkavállalóknak, „jótékonyan használhatják az AI-t munkahelyek és jobb életek létrehozására”. Az olyan országok, mint „az Egyesült Államok és Kína jóval előrébb járnak a mesterséges intelligencia iránti felkészültség terén, de szomorúan elbuknak a szociális támogatás terén. Szóval nem mondanám, hogy jó munkahelyeket teremtenek.”„A mesterséges intelligencia változásokat jelent, de nem feltétlenül rossz változásokat” – mondta Joost Korte, az Európai Bizottság foglalkoztatási, szociális ügyekért és befogadásért felelős főigazgatója. „Szükséges az, hogy megakadályozzuk a visszaéléseket, és biztosítsuk, hogy továbbra is az ember irányítsa”.
Progresszív stratégiák és politikák kialakítása
Zárásként Andriana Sukova, az Európai Bizottság Foglalkoztatásért, Szociális Ügyekért és Társadalmi Befogadásért felelős Helyettes Főigazgatója azt mondta, hogy az AI lehet, hogy változtatni fog a munkahelyeken, de nem szünteti meg azokat."Az AI-t az emberek középpontjában kell tartani, erős társadalmi támogatási rendszerekkel. Optimista vagyok az AI felelős használatának átalakító ereje felől. A Fórum gondolatai és javaslatai segítenek kialakítani a progresszív stratégiákat és politikákat."
Megnézné az Európai Foglalkoztatási és Szociális Jogok Fórum 2023-at? Nézze meg a záróvideót és a konferencia felvételeit. A rendezvény fényképei a Social Europe Flickr fiókjában is megtalálható.