Információk a „Tanulási lehetőségek Európában” szolgáltatásunkról

2024-07-24

Az Europass platform „Tanulási lehetőségek Európában” szolgáltatása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy képesítések és tanulási lehetőségek egyre növekvő választékában megtalálják a számukra legmegfelelőbbet.

Ezen túlmenően az Individual Learning Account (ILA) bevezetésével kapcsolatos folyamatos fejlesztéseknek az ILA-nyilvántartások Europass-szal való összekapcsolásához kell vezetniük, így gazdagítva az Europass-felhasználók számára látható tanulási kínálatot.A tagállamokat és a többi Europass-országot arra kértük fel, hogy nemzeti adatbázisukból tegyék közzé és osszák meg a tanulási lehetőségekre és képesítésekre vonatkozó adatokat. A beérkezett adatok egy helyen történő összegyűjtésével és megjelenítésével az Europass elősegíti a képzésekkel kapcsolatos adatok kereshetőségét és áttekinthetőségét, ezzel is fejlesztve „Tanulási lehetőségek Európában” szolgáltatást.
Jelenleg az Europass-on közzétett adatok a „Képzés keresése” funkcióval érhetők el. A képzések összehasonlításában vizualizációs eszközeink is segítenek. Emellett a regisztrált Europass-felhasználóknak lehetőségük van arra, hogy a fiókjukban közzétett adatokból tanulási lehetőségekre vonatkozó ajánlásokat kapjanak. 
A tanulási lehetőségek és képesítések adatainak közös európai formátumban történő összegyűjtése további lehetőségeket rejt magában:
Többek között a készségfejlesztéseket ajánló rendszerek létrehozásához szükséges adatok biztosítását, az életen át tartó tanulás és a karrierutak tervezésének elősegítését, valamint a mobilitás támogatását az országok közötti információcsere megkönnyítésével.

Mi a különbség a képesítés és a tanulási lehetőség között?

A tanulási lehetőség alatt általában egy konkrét tanfolyamot (pl. a kódolás alapjai az XY tanulási központban) vagy képzési programot (pl. a politikatudományi mesterképzést az YZ egyetemen) érthetünk, amelyre egy személy jelentkezhet és beiratkozhat. A tanulási lehetőségeket mindig egy szervezet (pl. az Y tanulási központ vagy az X egyetem) biztosítja, egy meghatározott helyen (amely lehet online is), kezdési és befejezési dátummal. 
A képesítés ezzel szemben utalhat egy illetékes hatóság által végzett értékelési vagy érvényesítési eljárás hivatalos eredményére, amely egy tanulási lehetőségben való részvételből ered (képesítés megszerzése), vagy egy leírás, egy szabvány, amely egy oklevelet, bizonyítványt vagy diplomát ír le, annak részletei nélkül, hogy a programot/tanfolyamokat mikor, hol és ki nyújtja.

Milyen előnyökkel jár az adatok közzététele?

Az Europass az egész EU-ra és az Europass-országokra kiterjedő tanulási lehetőségek és képesítések keresésére szolgáló eszközök alapját képezi, amelyek lehetővé teszik az egyének számára, hogy megtalálják, értelmezzék és összehasonlítsák a képesítéseket és a határokon átívelő tanulási lehetőségeket. A fő előny az átláthatóság növelése és a képesítések és tanulási lehetőségek kölcsönös megértése Európán belül. Ezen információk elérhetősége számos további eszköz, például készségfejlesztéseket ajánló rendszerek, tanulási útvonal-építő rendszerek és más eszközök alapjául is szolgálhat. A megbízható adatok megléte kulcsfontosságú az életen át tartó tanulást támogató további eszközök kifejlesztéséhez.

Képesítések közzététele

Amikor az országok befejezik az NKK-ban (Nemzeti Képesítési Keretrendszer) megalkotott minősítéseik EKKR (Európai Képesítési Keretrendszer) minősítésbe való átkonvertálását, felkérjük őket, hogy képesítésüket egy nyilvántartásban tegyék közzé, és kapcsolják össze az Europass-szal annak érdekében, hogy az információk európai szinten átlátható módon hozzáférhetők legyenek. A képesítések közzététele továbbá lehetővé teszi az elismerésben érdekelt felek és szervek (például az ENIC-NARIC hálózat) számára, hogy könnyen hozzáférjenek a más országokból származó információkhoz. A képesítésekre vonatkozó megbízható információk nyújtása támogatja az elismerési folyamatot.

Tanulási lehetőségek közzététele

A tanulási lehetőségek közzététele támogatja a tanulási mobilitást Európa-szerte azáltal, hogy a tanulók széles köre számára elérhetővé teszi az információkat. Ez egyben növeli az oktatási és képzési kínálat láthatóságát Európa-szerte.
Végezetül az Europass-felhasználók célzott tanulási lehetőség-ajánlásokban részesülnek. Ez a rendszer a tagállamok és az Europass / EKKR-országok nemzeti hatóságai által szolgáltatott, kiváló minőségű, naprakész és gazdag adatokra támaszkodik. 

A kijelölt út: egyetlen nyilvántartás, egyetlen szabvánnyal

A Bizottság a tagállamok és az Europass-országok számára a Képesítések Online Nyilvántartási rendszere (QDR) elnevezésű háttér-infrastruktúrát biztosítja a tanulási lehetőségekre és képesítésekre vonatkozó adataik megosztásához. A QDR-hez csak a nemzeti hatóságok férhetnek hozzá, mivel ők felelősek az adatok tartalmáért és minőségéért. A nemzeti hatóságok által végzett minőségellenőrzés az Europass-on közzétett információkba vetett bizalom egyik sarokköve. 
A képesítésekre vagy tanulási lehetőségekre vonatkozó információk közzétételében a tagállamokat az Európai Tanulási Modell (ELM) segíti. Ez az adatmodell tartalmazza az összes létező Uniós szintű tanulási szabványt, és egységes formátumot biztosít a tanulási lehetőségek vagy képesítések leírásához. A képesítésekre és tanulási lehetőségekre vonatkozó információk azonos, többnyelvű formátumban történő megtekintése lehetővé teszi a különböző adatok könnyebb összehasonlítását.
Ezen túlmenően az információk egységes formátumban történő közzététele megkönnyíti az adatcsere folyamatát Európa-szerte. Az egységes többnyelvű adatszerkezet lehetővé teszi az információk átadását anélkül, hogy azokat kézzel kellene egyik formátumból/nyelvről a másikra konvertálni vagy lefordítani. Ezért ez egy olyan eszköz, amely elősegíti az interoperabilitást a tanulásban, ami nagyon hasznos az olyan intézmények számára, amelyeknek külföldről érkező mobilitásban részt vevő diákjaik vannak, vagy a munkáltató számára, aki szeretné megérteni, hogy egy leendő munkavállaló külföldön szerzett képesítésének milyen háttere van.

Következő lépések 

Több ország rendszeresen megosztja képesítéseit és tanulási lehetőségeit, illetve frissíti információit. Sok ország gazdagítja a képesítésekre és tanulási lehetőségekre vonatkozó információk tartalmát is, hogy további, hasznos részletekkel szolgáljon a végfelhasználók számára (például az oktatás nyelve).
Ezen túlmenően az Individual Learning Account (ILA) bevezetésével kapcsolatos folyamatos fejlesztéseknek az ILA-nyilvántartások Europass-szal való összekapcsolásához kell vezetniük, így gazdagítva az Europass-felhasználók számára látható tanulási kínálatot.
A jövőben az Európai Bizottság meg fogja vizsgálni, hogyan lehet jobban összekapcsolni az ESCO készségeket (Európai képességek, kompetenciák, és foglalkozások egységes osztályozási rendszere) a tagállamok által megosztott képesítések és tanulási lehetőségek minden egyes esetére vonatkozó tanulási eredményekkel.

Forrás: https://europass.europa.eu/en/news/sharing-information-qualifications-and-learning-opportunities-europe