Az Európai Bizottság új törekvései segítik a felsőfokú képesítések elismertetését.
Európa tagállamainak oktatási rendszerei különböznek egymástól. A végzettségek, valamint a bizonyítványok, oklevelek formája, tartalma és a hozzájuk kapcsolódó szakmai, gyakorlati tudás országonként eltérő. Az Európai Unió annak érdekében, hogy elősegítse a különböző országokból származó bizonyítványok, szaktudások és kompetenciák összehasonlíthatóságát és átláthatóságát, a tagállamok közötti munkavállalási és tanulmányi célú mobilitást, 2005. január 1-től bevezette az Europass keretrendszert. Az Europass keretrendszert az Európai Parlament és Tanács 2004. december 15-i 2241/2004/EK határozata hozta létre, Így támogatva a szaktudás külföldi megismertetését és ezáltal az elismertetését.
Az Europass keretrendszer részét képező oklevélmelléklet az egyik i dokumentum, amely segít az egyéneknek eligazodni az elismerési folyamatokban. Az ehhez szükséges európai szabványokat az Európai Bizottság, az Európa Tanács és az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) közösen állapította meg.
Az oklevélmelléklet az európai felsőoktatásban általánosan használt eszköz. Minden hallgató, aki a bolognai képzésben szerez diplomát, automatikusan és ingyenesen jogosult az oklevélmellékletre. A használat további elterjesztése érdekében az Európai Unió ENIC-NARIC-hálózata (azaz a felsőfokú képesítések nemzeti szintű elismeréséért felelős nemzeti központok) elindítja az oklevélmelléklet-hálózatot, hogy teret biztosítson az érdekeltek számára az eszmecserére és a legjobb gyakorlatok megosztására. A hálózat egyik célja az lesz, hogy támogassa az oklevélmelléklet digitalizálását, amelyet az Európai Digitális Tanúsítványok (EDC) infrastruktúrájának felhasználásával lehet elősegíteni.
Mi az az oklevélmelléklet?
Az oklevélmelléklet a felsőoktatás során megszerzett oklevélhez csatolt dokumentum, amelynek célja, hogy megkönnyítse harmadik személyek számára a felsőoktatási képesítés tartalmának jobb megértését. Lehetővé teszi a képesítések és programok könnyebb összehasonlítását, és részletes leírást nyújt az elvégzett tanulmányokról, valamint a képzés elvégzéséhez megszerzett kompetenciákról.
Nyolc elkülönülő része a következőkről nyújt tájékoztatást:
• a képesítés birtokosa
• a képesítés típusa és a kibocsátó intézmény
• a képesítés szintje
• a tanfolyam tartalma és a megszerzett eredmények
• a képesítés funkciója
• az oklevélmelléklet hitelesítése
• NARIC által szolgáltatott adatok az érintett felsőoktatási intézményről
• egyéb említésre méltó adatok
Bár az oklevélmelléklet nem helyettesíti az eredeti, a képesítést igazoló dokumentumot, és nem garantálja a képesítések automatikus külföldi elismerését, értékes eszköz, amely lehetővé teszi a diplomások számára, hogy tanulmányi eredményeiket megbízható módon közöljék, és könnyebben elismerjék képesítésüket. Az oklevélmelléklet segíti birtokosait a megfelelő munkahelyek megtalálásában és a továbbtanulási lehetőségekhez való hozzáférésben.
Ki állítja ki az oklevélmellékletet?
Az Europass oklevélmellékletet a felsőoktatási intézményekben végzettek kapják meg oklevelükkel egybekötötten. Az oklevelet kiállító felsőoktatási intézmény állítja ki. Az Europass oklevélmelléklet kiadásával kapcsolatos probléma esetén a hallgatónak/volt hallgatónak minden esetben a felsőoktatási intézményhez kell fordulnia.
Amennyiben a hallgató/volt hallgató kérésére a felsőoktatási intézmény nem adja ki az oklevélmellékletet, a hallgató/volt hallgató jogorvoslattal élhet, amelynek menetét a 2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról 34. pontja (A jogorvoslat joga) határozza meg. Sem a Nemzeti Europass Központnak, sem az Oktatási Hivatalnak nincs hatásköre egyedi hallgatói ügyben eljárni. A Nemzeti Europass Központ, illetve az Oktatási Hivatal csak szakmai tájékoztatást adhat.
Az oklevélmelléklet és az Európai Digitális Tanúsítványok
Az oklevélmelléklet szabványelemei beépülnek az Európai Tanulási Modellbe (ELM: egy többnyelvű adatmodell, amely egységes szókincset biztosít az európai tanulás leírásához). Az ELM képezi az Európai Digitális Tanúsítványok (EDC) alapját.
Az oklevélmelléklet digitális tanúsítványként történő kiállítása már most is lehetséges, sőt, bármely intézmény elkezdheti az EDC-k kiadását –
itt olvashat többet a folyamatról.Az EDC infrastruktúra használata az oklevélmellékletek kiadásához a dokumentum digitalizálásának egyik módja. E folyamat elősegítése érdekében a Bizottság vizsgálja egy speciális és intuitív felület (azaz egy testreszabott online űrlap) kifejlesztését, amelynek segítségével az EDC-k létrehozása minimális időbefektetésbe telhet majd. Az EDC-k strukturált és géppel olvasható adatrétegének, valamint a kibocsátó szervezet eIDAS-konform elektronikus pecsétjének alkalmazásának köszönhetően az EDC-k megkönnyíthetik az elismerési folyamatok felgyorsítását és egyszerűsítését, mivel a beépített biztonsági eszközök lehetővé teszik, hogy a bizonyítványok hitelességében és eredetében megnövekedjen a bizalom.
Forrás: https://europass.europa.eu/en/news/digitalising-diploma-supplement-new-step-aiding-recognition