Az Europass az Európai Bizottság kezdeményezésére jött létre abból a célból, hogy Európa-szerte támogassa az álláskeresőket és a tanulni vágyókat a számukra megfelelő tanulmányi és álláslehetőségek elérésében. További célja, hogy megkönnyítse a pályázást, mind a munka, mind az oktatás/képzés területén, valamint hogy elősegítse a külföldön szerzett végzettségek elismertetését. 

Az Europass egyedülálló szolgáltatásokat nyújt annak érdekében, hogy ezeket a célokat megvalósíthassa. Az Europass portálon a legtöbb funkció együttesen elérhető és kezelhető. Minden felhasználó létrehozhat továbbá saját profilt, valamint Europass önéletrajzot és motivációs levet.


Az Europass szolgáltatásai

Az Europass portálon ingyenes regisztrációt követően bárki létrehozhatja saját profilját, ahol a személyes adatokat, tanulmányokat, szakmai tapasztalatokat, személyes készségeket és kompetenciákat rögzítheti. A portálon lehetőség van 30 nyelven, több stílusban elkészíteni Europass önéletrajzot és motivációs levelet, melyek a digitális dokumentumtárban minden, álláspályázathoz szükséges dokumentummal (referencialevél, oklevél, bizonyítvány) együtt tárolható. Az Europass profilban megadott tanulmányok, tapasztalatok és érdeklődési körök alapján a portál személyre szabott tanulási és álláslehetőségeket kínál, de kulcsszavak (ország, pozíció) segítségével is van mód lehetőségeket keresni egész Európában.  

Arra is lehetőséget kínál az Europass, hogy az érdeklődők különböző álláslehetőségek és tanulási/ képzési lehetőségek között böngészhessenek Európa-szerte. A portálba épített keresőfunkció segítségével országok, kulcsszavak és más szűrők alkalmazásával is megtalálhatók a legideálisabb ajánlatok. Ezen felül a portál a végzettség, szakmai tapasztalatok és a megadott érdeklődési körök alapján személyre szabott munka- és képzési lehetőségeket is ajánl a felhasználók számára.

Az Europass portálon a legfontosabb támogató szervezetek és információs központok elérhetőségei, illetve a velük kapcsolatos tájékoztató anyagok is segítik a látogatókat. Az Europass tevékenységeit más hálózatokkal, mint például az Európai Foglalkoztatási Szolgálattal (EURES) együttműködve végzi, melyek bizonyos szolgáltatásai az online felület rendszerébe beépülve járulnak hozzá a még kiterjedtebb segítségnyújtáshoz.  

Az Europass digitális önértékelő teszt segít felmérni a felhasználók digitális készségeinek szintjét, az erősségeket és a hiányosságokat. A teszteredménynek megfelelően a portál személyre szabott képzéseket kínál, hogy a felhasználók bővíthessék digitális ismereteiket. 

Az Európai Digitális Tanúsítványok

A digitális tanúsítvány nem más, mint egy olyan egységes formátum, mellyel könnyen és átláthatóan bemutathatók a tanulási folyamatok és azok eredményei. Ezek lehetnek oklevelek, bizonyítványok vagy bármilyen készséget és képességet elismerő dokumentumok. Az európai digitális tanúsítványok célja, hogy a munkavállalók könnyen és átláthatóan ismertethessék képesítéseiket minden tagországban.  

Tovább a portálra

Az Europass dokumentumok

Az Europass öt különböző dokumentumot kínál, melyek segítik a képesítések elismertetését, bemutatását. Az öt dokumentum mindegyike egységes formátumban készül, ezzel elősegítve azt, hogy a bemutatott készségek és végzettségek az Európai Unión és az Európai Gazdasági Térség országain belül bárhol értelmezhetők és összehasonlíthatók legyenek. A dokumentumok minden egyéb, a pályázást segítő anyaggal együtt biztonságosan tárolhatók az Europass profilban.

Europass dokumentumokat három típusba lehet sorolni:


  1. Az első csoportba tartoznak azok a dokumentumok, melyeket egyénileg kell kitölteni és a pályázást, jelentkezéseket segítik. Ide tartoznak a dokumentumcsalád legnépszerűbb tagjai, az Europass önéletrajz és motivációs levél. Ezek a dokumentumok nagy hangsúlyt fektetnek a munkatapasztalat tartalmára, az iskolában szerzett tudás, valamint az egyéni készségek konkrét bemutatására: 

    - részletes információkat lehet benne megadni minden végzettségről, készségről és elért eredményről;
    - szerkezete átlátható, egységes és könnyen értelmezhető, modern és letisztult mintákat biztosít;
    - kitöltése rugalmasan alakítható plusz szekciók hozzáadásával is, így egy teljesen személyre szabott dokumentumot lehet létrehozni vele;
    - ingyenesen igénybe vehető, hosszútávon elérhető, és bármikor módosítható. 

    2020 és 2024 között, több mint 7 millió Europass CV-t töltöttek ki Európa-szerte. 


  2. A második csoportba tartoznak azok a dokumentumok, melyeket oktatási intézményektől vagy hatóságoktól kell igényelni, és képesítés sikeres elvégzése után lehet hozzájutni. Ebbe a csoportba tartoznak a végzettségek elismerését támogató dokumentumok: az oklevélmelléklet és a bizonyítvány-kiegészítő. 


  3. Az utolsó dokumentumcsoportba tartozik a mobilitási igazolvány. Ez a dokumentum a mobilitásban érintetek eredményeit, kompetenciáit mutatja be egy egységes európai formátumban. Bármilyen külföldi mobilitási programra használható, de hazai rendszerben legfőképpen az Erasmus+ program, azon belül is a köznevelési és szakképzési szektor kapcsán a legelterjedtebb.  

Bővebben az Europass dokumentumokról